Prieš porą savaičių „Lietuvos geležinkeliai“ pasirašė dvi naujas sutartis su archeologiniais kasinėjimais ir tyrimais užsiimančiomis įmonėmis dėl darbų pradžios būsimajame ruože nuo Kauno link Lietuvos – Latvijos pasienio.
Pasak pranešimo spaudai, būsimieji tyrimai bus atliekami vietose kurios identifikuotos kaip turinčios archeologinės reikšmės.
Tikslas – darnaus geležinkelio vystymas
Pasak „Lietuvos geležinkelių“ atstovų, būsimojo geležinkelio „Rail Baltica“ ruožas nuo Kauno link pasienio su Latvija bus tiesiamas per tas vietas kurios lig šiol neturėjo jokios transporto infrastruktūros, nebuvo vystoma net žemės ūkio veikla.
Esą pagrindinis tikslas – darnaus geležinkelio vystymas, siekiant nepažeisti galimai archeologams ir visai Lietuvai svarbių istorinių vietų. Anot jų, tik atlikus svarbiausius tyrimus galima užtikrinti, jog naujasis geležinkelis atitiks visus Europinius standartus.
Pirminiai archeologiniai tyrimai, dar vadinami kitaip vadinami žvalgomaisiais, buvo atlikti dar praeitais metais. Nors greitai buvo pasirašyta ir detaliųjų tyrimų susitarimas, greitai buvo pastebėta, jog tyrimus galima reikės atlikti kur kas didesnėje erdvėje nei buvo planuota iš pradžių.
Nors pirminiais duomenimis teritorijų kuriems reikės išsamiųjų tyrimų plotas sudarė apie 1,7 tūkstančio kvadratinių metrų, atlikus papildomus vertinimus buvo nustatyta, jog reikės ištirtų net apie 8,5 tūkstančių kvadaritinių metrų ploto teritoriją.
Archeologai įvardijo kas buvo atrasta
Anot archeologinius kasinėjimus atliekančios įmonės atstovų, buvo atrastos net kelios istorinės svarbos vietos. Štai pavyzdžiui Kurmagaloje (Jonavos raj.) buvo aptikta I tūkstantmečio po kristaus senumo gyvenvietės kultūrinis sluoksnis. Tokį amžių byloja kasinėjimų metu atrasta briauninio stiliaus keramika, geležies atliekos bei papuošalais.
Kartu šiuo metu ruošiamasi pradėti kasinėjimus teritorijoje ties Mikainiais bei Varpiais, taip pat esančiais netoli Jonavos miesto.
Iš viso esą suplanuota beveik 7 tūkstančiai kvadratinių metrų ploto tyrimai per artimiausius 18 mėnesių. Minėtame plote ties Mikainiais jau buvo pastebėtas kultūrinis sluoksnis su šlako gabaliukais, keramikos šukėmis, atpažinta ir geležies apdirbimo vieta.
Tuo tapu ties Varpiais buvo rastos molio šukės, titnaginės nuoskilos, taip pat rasta geležies rūdos apdirbimo pėdsakų. Manoma, jog ši vieta galėtų siekti net neolito (akmens amžiaus) istorinį laikotarpį.
Visų šių darbų tikslas – užtikrinti, jog istorinis paveldas nebus sunaikintas kuomet prasidės intensyvūs geležinkelio statybų darbai.